Útočení

Nedílnou součástí každé strategie je vedení válek a dobývání nových území. Nejinak je tomu i v Acarnianu. Máte zde k dispozici 2 druhy útoků a špionáž.

Příprava útoku

Žádné jednotky nemohou útočit bez vojevůdce, proto je pro útočení nutné pořídit si alespoň jednoho vojevůdce, se kterým budou jednotky vyrážet do akcí. Když už máte vojevůdce, tak k němu musíte ve shromaždišti přiřadit jednotky, se kterými chcete útočit. Kliknutím na tlačítko vyrazit do akce se Vám zobrazí mapa a můžete jít do útoku. Kliknutím na nějaké město nebo vesnici se Vám zobrazí nabídka s výběrem akcí.

Drancovací útok

Drancovací útok může být veden na jakékoli město, vesnici, farmu nebo důl. Cílem drancovacího útoku není dobýt nepřátelské město ale oukrást z něj nějaké suroviny. Kromě samotné síly jednotek je také důležitá nosnost jednotek. Čím vyšší je nosnot jednotek tím více surovin můžete ukrást.

Drancovací útok probíhá tak, že se spolu postupně střetávají všechny jednotky a v každém kole bitvy je ukradena nějaká část surovin. Jakmile má útočník nakradeno víc než unese nebo již nejsou další suroviny k dispozici, pak dochází k ukončení bitvy a útočnící utíkají s lupem. Obránce ještě několik kol útočí na utíkající zloděje a snaží se je zastavit. Nakonec je boj ukončen a suroviny jsou ukradeny.

Během drancovacího útoku můžete ukrást nějaké suroviny i silnějšímu nepříteli. Avšak za cenu velkých ztrát. Při drancování mohou přežít jak jednotky útočníka tak jednotky obránce a nemusí dojít k totální likvidaci armády jako je tomu při dobývacím útoku.

Dobývací útok

Dobývací útok probíhá stejně jako útok drancovací. Hlavní rozdíl je v tom, že se bojuje do posledního muže. Jedna z armád tak bude totálně zničena (Pokud nemá nemocnici). Jestliže útočník zvítězí v boji, pak má šanci na dobytí města. Jediné co jej může zastavit je socha panovníka, která zvyšuje loajalitu města natolik, že jej nelze převzít. Pokud chcete město skutečně dobýt, pak se v něm nesmí nacházet socha panovníka (musíte jí napřed zničit) a pak ještě zvítězit nad obránci ve městě.

Výsledek útoků ovlivňují tyto faktory: Počet jednotek, jejich síla a živoy. Jaké jednotky proti sobě stojí a jejich výhody vůči sobě. Vylepšení vlastností jednotek a jejich level, úroveň výzkumu obraných a útočných taktik. Zkušenosti hrdinů v boji, síla samotných hrdinů (podle věcí co mají u sebe), výhoda od opevnění, počet a úroveň obraných věží. Amulety, které má hrdina u sebe. Stav města nebo vesnice (1 den po dobytí města je jeho obrana jen na 80% síly. Tábor má také efektivitu bojovníku jen na 80% oproti jiným stavbám.).

Je důležité vědět, že když se jednotky brání, pak se v bitvě počítá jen s jejich obranou silou. Naopak když jednotky útočí, tak se počístá s jejich útočnou silou. Životy pak v zásadě určují jak dlouho vydrží jednotka v boji než zemře.

Beranidla a katapulty

Beranidla a katapulty jsou speciální jednotky, které mají kromě bitev další uplatnění. Beranidla slouží ke zničení opevnění. Každý level opevnění poskytuje obránci o 5% větší sílu v obraně. Čím nižší je level opevnění tím snazší je dobytí města. Katapulty slouží k ničení libovolných budov ve městě. Jestliže jdete do akce s katapulty, pak ještě před útokem budete vyzváni k výběru parcely, na kterou mají katapulty zaútočit. Co stojí na vybrané parcele si musíte zjistit sami špionážním útokem.

Důležité je vědět, že beranidla útočí na opevnění před samotnou bitvou, takže zaútočí vždy všechny beranidla ve skupině a teprve po té proběhne bitva, ve které mohou být zničeny. Katapulty útočí vždy až po bitvě, takže mohou být zničeny ještě předtím než vystřelí a nezpůsobí obránci žádnou škodu.

Špionážní útok

Špionážní útok je spicální druh útoků, který se provádí ze špionážního dvora. Cílem tohoto útoku není zničit nepřítele ale získat o něm nějaké informace. Síla špionážního útoku je dána jen počtem nasazených špionů a vůzkumem špionáže. Obrana proti špionážnímu útoku je dána opět počtem špionů obránce a výzkumem kontrašpionáže.

Poku má obránce nějaké špiony v obraně, pak jako útočník vždy o určitou část svých špionů příjdete, protože je nepřítel nachytá. Špionážní útok může mít 3 možné výsledky.

  1. Neuspěšný - Všichni vyslaní špioni zemřou a nezjistíte nic. Obránce zjistí, že jste na něj poslali špiony.
  2. Úspěšný částečně - Přijdete o část špionů úměrně tomu kolik jich má obránce. Zjistíte jen některé informace a obránce bude informován o špionážním útoku..
  3. Úspěšný částečně - Přijdete o část špionů úměrně tomu kolik jich má obránce. Zjistíte všechny dospuné informace a obránce nic nezjistí.

Při špionážním útoků můžete zjistit tyto informace:

  • Množství surovin ve městě
  • Budovy ve městě
  • Jednotky ve městě